Noni ( Morinda citrifolia )

A polinéz törzsi gyógyítók 2000 éve használják láz, gyulladás, hasmenés, szorulás, állatharapás, rovarcsípés és számos betegség kezelésére. Komoly immunerősítő hatása van. A hasonló tualjdonságokkal rendelkező perui őserdőben is elkezdték a növényt termeszteni, így az már nem csak drága Tahiti kiváltság. Az utóbbi évtizedek kutatásai sikerrel azonosították a gyümölcs jó néhány hatóanyagát. Ezek az eredmények alátámasztják a természeti népek tapasztalatait, és így a modern gyógyászat is igent mondott a Nonira.

A növény minden részét alkalmazták a tradicionális orvoslásban. Az éretlen gyümölcsöt sóval összekeverve mély sebekre, csonttörésekre kötözték, az érett gyümölcsöt pedig tapaszként horzsolásokra és fekélyekre használták. Leveleit belsőleg lázcsillapítóként, külsőleg fekélyek kezelésénél és köszvénynél alkalmazták, de sikeresen használták a nonit magas vagy alacsony vérnyomás, ízületi gyulladás, gyomorfekély és szívbajok esetén is. A sült nonit pedig vérhas és asztma ellen ajánlották a tradicionális gyógyítók.

A kutatások kiderítették, hogy a noni xeronint, illetve különösen sok proxeronint tartalmaz, amely a xeronin elővegyülete.
A xeronin egy viszonylag kicsi, de nagyon aktív és az emberi test sejtjeinek helyes működéséhez elengedhetetlen anyag. A xeronin molekuláris szinten fejti ki hatását, és a sérült sejteket gyógyítja. Tehát minél több xeronin van a szervezetünkben, annál több problémát háríthatunk el sejtszinten.
A noni égési sebekre kifejtett jótékony hatása is a xeroninnak köszönhető. A xeronin képes aktivizálni egy bizonyos fehérje emésztő enzimet, amely gyorsan és biztonságosan távolítja el az elhalt sejteket az égett területekről. A xeronin serkenti a boldogsághormonok, az endorfinok termelődését is. Ezek a testünkben termelődő vegyületek gondoskodnak a jó hangulatunkról.
A noni több százszor annyi proxeronint tartalmaz, mint az utána következő legjobb proxeronin forrás, az ananász.