Gyógynövény kombináció emésztőrendszerrel összefüggő panaszok kezelésére

Tayuya

A tayuya egy elfásodott szőlőféle mely az Amazonas mentén található, elsősorban Brazíliában és Peruban, valamint Bolíviában.

Dél-amerikai indiánok már ősidők óta használják a tayuyát kígyómarásra és reumára, vértisztításra és bőrproblémákra. Általában egy kis méz vagy stevia hozzáadásával enyhítik a keserű ízét.

Braziliában a tayuyát régóta tartják gyógynövényként számon; először 1929-ben rögzítették a brazil gyógyszerkönyvekben, mint hivatalos növényi drogot. A brazil botanikus J. Monteiro da Silva leírása szerint a tayuya hatékony fájdalomcsillapító, vizelethajtó, gyulladásgátló, méregtelenítő és vértisztító; hasmenés kezelésére, anyagcserezavaroknál, székrekedésre és gyomor problémákra is segítséget nyújt.

Jelenleg a tayuyát alkalmazzák Észak-és Dél-Amerikában, mint fájdalomcsillapítót. Az Egyesült Államokban használják az irritábilis bél szindróma (IBS) kezelésére, dyspepsia és lassú emésztés ellen, neuralgia, isiász, fejfájás és reuma gyógyítására és mint metabolikus szabályozót. Mivel vértisztító és méregtelenítő hatása is ismert, ezért használják ekcéma, herpesz, súlyos akne, és egyéb bőrproblémák kezelésére is.

Condurango

Ez az alapvetően trópusi és szubtrópusi elterjedésű, szőlőre hasonlító lián a fatörzsekre tekeredik, és a fák csúcsánál keresi a fényt.

A kondurángócserje kérgét gyomorerősítőként és keserűanyagként használják étvágytalanság, gyomorsavhiány vagy gyomorhurut esetén. A gyógykészítményeket a terhességi hányások és idült vagy heveny gyomorfájás ellen ajánlják, valamint étvágy- és anyagcsere-fokozó szerként lábadozás idején.

A kondurángó serkenti a gyomornedvek kiválasztását, fokozza az étvágyat. Anyagcsere-fokozó és gyomornyugtató hatású akut gastritis vagy krónikus gyomorhurut esetében. Fogyasztása főleg azok számára javasolt, akiknek lassú vagy nehézkes az emésztése.

A kondurángót már régóta használják emésztési és gyomorproblémák kezelésére, ugyanis segíti az emésztést azáltal, hogy a keserű emésztőnedvek képzését serkenti. Használata csökkenti a hányingert és a hányást, nyugtatja az ideges gyomrot, enyhíti a hasi fájdalmakat és a görcsöket, szélhajtó. A gyomorfekély kezelésére is alkalmas. Támogatja az epe, a máj és a hasnyálmirigy munkáját. Gyulladáscsökkentő és antioxidáns.

Hivatalosan először 1871-ben ismerték el az Egyesült Államokban olyan módon, hogy az amerikai egészségügyi minisztérium igazolta, hogy képes kezelni a gyomorrákot a szifiliszt és az emésztési zavarokat. Később az 1900-as években bekerült az amerikai gyógyszerkönyvbe, valamint több más európai gyógyszerkönyvbe.

Moringa

A Moringa nemzetségbe tartozó csodafa további nevei többek közt dobverőfa a dobverőre emlékeztető termése miatt, lóretekfa tormaként fogyasztható gyökerei miatt.

A moringafa tetőtől talping haszonfa. Levele igazi szuper élelmiszer. Az egyik leggazdagabb tápanyagforrás. Energetizáló, lúgosító, gyulladáscsökkentő, hogy csak néhány gyógyhatását említsük. De az egész fa fogyasztható a gyökerétől a terméséig.

Lényegében a trópusokon ez a leghasznosabb fa, egyes helyeken csodafának is nevezik emiatt. Levelei, a gyümölcse, a virágja és még a gyökere is ehető, gyógyító hatású.

Bármely korban fogyasztható, ismert mellékhatása nincs, akár kisbabáknak is adható.90 létfontosságú tápanyagot és 46 féle antioxidánst tartalmaz. Ez a növény a vas és a kálcium egyik legnagyszerűbb természetes forrása.

A növénynek fontos szerepe van a népgyógyászatban. A növény minden részét felhasználják betegségek sorának gyógyítására. A virágok és a gyökerek glikozinolát tartalma baktériumölő hatású, hatékonynak bizonyult kolera kezelésében. A virágokat epehajtónak, vizelethajtónak használják.

A hatása órák hosszat kitart. A fogyasztásának eredménye a hosszan tartó energia hiperaktivitás nélkül. Az idegrendszert nem terheli, kiegyensúlyozza a vérkeringést.

• Növeli a szervezet természetes védekezőrendszerét, immunerősítő
• normalizálja a vérnyomást
• jó hatású az ízületekre
• Javítja az agy és a szemek vérellátását
• Elősegíti az anyagcserét
• Javítja a test sejtszerkezetét
• Halványítja a ráncokat, szépíti a bőrt
• Egészséges hatású a vese és a máj működésére
• Energiát ad
• Segíti az emésztést
• Javítja az általános közérzetet
• Segít a vércukorszintet a megfelelő értéken tartani, cukorbetegek is fogyaszthatják

Sarsaparilla

Sarsaparilla egy elfásodott szőlőféle, akár 50 m magasra is megnő, az indái gyakran az esőerdők magas lombkoronájára kúsznak.

Gyógyászati célokra a gyökerét használják, amely hosszú és gumós, szagtalan és íztelen. Az endotoxinokat és más bél-eredetű vegyületeket normális esetben a máj kiszűri mielőtt azok elérnének az általános keringésbe. Ha az elnyelt endotoxin túlzott mennyiségű, vagy ha a máj nem működik megfelelően, a máj túlterhelté válhat és az endotoxinok szennyezni fogják a vért. A sarsaparillában megtalálható egy endotoxint kötő anyag a szaponin (sarsaponin) által jelentősen segíti a máj illetve az emésztőrendszer munkáját. A szaponinok megkönnyítik a más gyógynövényekből származó fitokemikáliák felszívódását, illetve hatásainak kifejtését, a flavonoidok pedig serkentik az immunrendszert, támogatják a méregtelenítést, valamint óvják a szervezetet a szabad gyökök okozta károsodástól. A sarsaparilla a fizikai erőnlét serkentésére ugyancsak kiválóan alkalmas, ezért sportolóknak kifejezetten ajánlott. Bár a természetes szteroidok és szaponinok gazdag forrása, nincsenek anabolikus vagy egyéb nem kívánt hatásai. A smilax medica tehát széles körben ható “varázslatos” növény, amelynek tulajdonságait a modern tudomány még csak mostanában kezdte alaposabban vizsgálni. Segíti a felesleges só eltávolítását a szervezetből.