Mangó ( Mangifera indica )

A mangófa önbeporzó növény. Több fajtája létezik, melyek méretei a szilvától egészen a dinnyéig megtalálhatóak. Származási helyét a szakirodalom Indiában jelöli ahol több mint 4000 éve termesztik, de manapság Brazília vált az egyik legnagyobb termőterületévé. Távoli rokona a kesudiónak és a pisztáciának. A mangófa (Mangifera indica) a szömörcefélék (Anacardiaceae) családjába tartozik. A mangófa önbeporzó, több fajtája létezik. Több mint 4000 éve termesztik. Távoli rokona a kesudiónak és a pisztáciának.
Kelet-Indiából a buddhisták közvetítésével jutott Kelet-Ázsiába, majd Malajziába. Innen a portugáloknak és perzsáknak köszönhető továbbterjedése. Ma már a trópusokon és a szubtrópusi övezetekben gyakoriak a mangóerdők, régen viszont csak a kiváltságosok birtokán volt mangóerdő. A mangó alakja tojásdad vagy vesealakú, héja zöldes pirosas árnyalatú, de színe a sárgáig változik. Maga a gyümölcs húsa narancssárga színű, íze és állaga az őszibarackéhoz hasonlít.
A gyümölcsnek egy darab nagyméretű, lapos magja van, amelyet rostos szőrök borítanak.
A mangófa akár húsz méterre is megnő, és az ültetéstől számított negyedik – hatodik évben fordulnak termőre. Nagy terjedelmű gyökérrendszere mélyre hatol a talajba. Levele fiatalon vörös, később sötétzöld, virágzata sárgás-vöröses és az ágvégeken bugában fejlődnek. Hosszú virágzatán ezer-hatezer halvány rózsaszín virág fejlődik. Egy ágon akár több gyümölcs is terem. Akkor ígérkezik jónak a termés, ha meleg és száraz időszakban érhet a gyümölcs. A mérete a fajtától függ, de szilvától a dinnyeméretig váltakozik. A mangó nagy exportőrei Közép- és Dél Afrika, Ázsia, Latin-Amerika és Izrael.

Ma már a trópusokon és a szubtrópusi övezetekben is gyakoriak a mangóerdők, melyekben a fák akár 20 méteresre is megnőnek, de csak ültetés után négy – hat évvel válnak termővé, amikor zöldes pirosas árnyalatú, vese alakú gyümölcsök érnek rajtuk. A termés egy darab lapos magot tartalmaz, melyet rostos szőrök borítanak.

A mangót egyes távol-keleti országokban a szerelem szimbólumának tartják, és a gyermekáldásban is nagy szerepet tulajdonítanak neki. Még Európan a XVIII. században már a keleti gyümölcsök királyának tartották.

A gyümölcs A-provitaminban, B1-, B2-, E-vitaminban és ásványi anyagokban, azaz foszforban és kalciumban, nátriumban, vasban és magnéziumban gazdag. Béta karotin tartalma miatt pedig kiváló káliumforrás.

Ha  mindez még nem elég, akkor: enzimeinek köszönhetően gyomorvédő hatása is van. Rosttartalma segíti az emésztést, és a kutatások szerint jótékony hatással van a szívre, valamint csökkenti a vér koleszterin szintjét.

A mangó nem csupán kellemes ízű vitamin- és ásványi anyag forrás, hanem több enzime is gyomorvédő hatású A mangó gyümölcshúsának tápértékét nagy szénhidrát tartalma adja. Vitaminok közül megtalálható benne az A-provitamin, B1, B2 és az E vitamin is. Ásványi anyagokban is rendkívül gazdag, hiszen foszfort és kálciumot ugyan úgy tartalmaz, mint nátriumot, magnéziumot vagy vasat. Béta karotin tartalma miatt pedig kiváló káliumforrás. Rosttartalma segíti az emésztést, és a kutatások szerint jótékony hatással van a szívre, valamint csökkenti a vér koleszterin szintjét. A mangó 100g gyümölcshúsában 245kJ/59kcal / energia van.

A mangóhoz hozzájuthatunk nyers vagy konzerv formában. A mangó teljes érettségben kissé megpuhul, ekkor a legízletesebb, de túlérett állapotban íze kissé émelyítővé válik.
Ha nyersen és frissen vásároljuk, akkor mosás után hámozzuk meg és vegyük ki a magját. Ezt követően feldarabolhatjuk a kívánt formában és méretben. A gyümölcs húsa kiválóan illeszkedik a rákételekhez, sonkához és a lazachoz egyaránt. Van, aki a kettévágott gyümölcsbe likőrt önt, és lehűtve fogyasztja, de jó bóléhoz vagy gyümölcssalátához, fagylalthoz is, továbbá finom kompót és lekvár készíthető belőle. Indiában sok háztartásban csatnit készítenek belőle, ami egy hindu eredetű fűszer-mártás.

Vásárláskor érdemes a nem teljesen puha gyümölcsöt választanunk, mert ha szobahőmérsékleten tartjuk, akkor néhány nap alatt megérik. Érett állapotban 1-2 napig eláll a hűtőszekrényben.
Megkísérelhetjük a mangó csonthéjas magjának csíráztatását. Előtte azonban a friss magról le kell kaparni a magszőrökre tapadt gyümölcshúst, majd megmosva néhány napig érdemes száradni hagyni. Ezt követően ültessük el púpos részével felfelé, laza szerkezetű talajba, és lehetőség szerint olyan helyre tegyük, ahol alulról meleg éri.

A mangó neve a tamil “mankay” szóból ered, amit a portugál kereskedők “manga”-ként fordítottak le. Mivel a mangó Ázsia egyes országaiban a szerelem szimbóluma, sok helyen az esküvői szertartásokon is megtalálható, így kívánják a bőséges gyermekáldást “elősegíteni”. A mangófa levele mérgező, ezért fogyasztása tilos, az elégetett levelek füstje pedig szem és tüdőirritációt okozhat.

A mangó jótékony hatása az egészségre

Megelőzi a rák kialakulását:

A mangó tele van antioxidánsokkal, amelyek megelőzhetik a mell-, prosztata- és végbélrák, valamint a leukémia egyes típusainak kialakulását.

Javítja a látást:

Mivel a mangónak magas az A-vitamin tartalma, ezért hozzájárul a szem egészségéhez.

Rostok és C-vitamin:

A mangóban sok rost és C-vitamin található, amelyek csökkentik a szervezetben az LDL, vagyis a „rossz” koleszterinszintet.

Semlegesíti a szervezet lúgosságát:

Ez a gyümölcs segít kiegyensúlyozni és semlegesíteni az emberi szervezetben található lúgos vegyületeket, mivel olyan anyagokat tartalmaz, mint az almasav, a borkősav, valamint nagy mennyiségben citromsavat is.

Serkenti az anyagcserét:

Csakúgy, mint a papaya, a mangó is serkenti az anyagcserét, mivel gazdag rostokban. A rostok hozzájárulnak a megfelelő bélmozgásokhoz, ezzel pedig serkentik az anyagcserét.

Erősíti az immunrendszert:

A mangó 25 féle karotinoidot tartalmaz, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak C-vitamint, ami hozzájárul az egészséges immunrendszer fenntartásához.

Gazdag antioxidánsokban:

A mangó gazdag antioxidánsokban, így segít a sejtek megfiatalításában és helyreállításában. Belülről méregteleníti a bőrt és megakadályozza a pattanások kialakulását.

Növeli a termékenységet:

A mangó sok folsavat tartalmaz, ami növeli a termékenységet. A B-vitamin és folsav hiány okozhat ugyanis a nőknél vetélést.

Ásványi anyagok:

A mangóban olyan anyagok találhatóak, mint a réz, szelén, cink és kálium, amelyek a szervezet általános egészségéért felelnek és a hiányuk egészségügyi problémákhoz vezethet.

E-vitamin:

A mangó gazdag E-vitaminban, amely növeli a szexuális vágyat.

A mangó ezenkívül csökkenti a koleszterinszintet és megelőzi a cukorbetegség kialakulását. A mangó természetes cukrokat tartalmaz (gyümölcsönként közel 31 grammnyi cukrot), de ugyanakkor alacsony a glikémiás tartalma, vagyis nincs hatással a vércukor szintjére.

A mangó tudvalevőleg megelőzi az agyvérzést, mivel szabályozza a vér homocisztein szintjét, ami máskülönben káros lenne a vérerekre és koszorúér-elzáródást vagy agyvérzést is okozhatna.

A mangó nem csak nagyon finom, de a bőrrel is csodákat művel, mivel antioxidánsokat és részben C-vitamint tartalmaz, amitől a bőr egészséges és ragyogó lesz. A mangót gyakran használják arcpakolások és bőrradírok hozzávalójaként.

Ragyogó bőr:

A mangó jó hatással van a bőrre, mivel csökkenti a sötét foltokat, szépséghibákat és pattanásokat, így természetesen ragyogóvá teszi a bőrt. A gyümölcsben lévő A-vitamin és béta-karotin helyreállítja, megfiatalítja és revitalizálja a bőrt, valamint szép fényessé is teszi.

Kezelhetőek vele a mitesszerek:

Talán meglepő, de a mangóval eltüntethetők a mitesszerek. Készítsen bőrradírt egy teáskanál mangó húsából, fél teáskanál tejből vagy tejporból és mézből. A keverékkel körkörös mozdulatokkal dörzsölje át az arcát, így megszabadulhat az elhalt hámsejtektől és a mitesszerektől, valamint ragyogóvá teheti az arcát.

Öregedésgátló hatás:

A gyümölcsben lévő antioxidánsok késleltetik a bőröregedés jeleinek kialakulását és a bőrpigmentáció megjelenését. Továbbá védik a bőrt a káros szabadgyökök ellen, amely a bőrrákért felelősek. C-vitamin tartalma miatt kezelhetőek vele a pattanások és a mitesszerek. Közvetlenül a bőrre felkenve puhítja a bőrt, valamint természetesen hidratálja.

Javítja az arcszínt:

A mangó A-vitamin tartalmaz, ami létfontosságú anyag az egészséges bőr és arcszín fenntartásában, valamint a nyálkahártya épségéért felel. A mangó héja fakítja a bőrt: egyszerűen dörzsölje be az arcát és a kezeit egy érett, de nyers mangó héjával, és kenje be egy kis tejszínnel. 10-15 perc leteltével hideg vízzel mossa le, majd hetente legalább kétszer-háromszor ismételje meg az eljárást, hogy drasztikus módon megszabadulhasson bőre barnaságától. A mangó rendszeres fogyasztása által a bőr szép és sima lesz.

A sötét foltok kezelése:

A mangó héjával kezelhetőek a bőrön található sötét foltok. A kiszárított mangóhéjból készítsen port, majd keverje össze egy teáskanál joghurttal. Ez az arcpakolás csökkenti a sötét foltokat és a szépséghibákat, valamint aranyszínű ragyogást ad az arcszínének.

A pattanások kezelése:

A nyers mangólével kiválóan eltávolíthatóak a pattanások. Főzzön meg egy nyers mangót, majd a főzéshez használt vizet használja pattanás-eltávolító tonikként.

Kiváló bőrtisztító:

A bőre tisztításához, keverjen össze egy teáskanál búzalisztet és mangóhúst. Ez kitűnő tonik, amely a bőrt egészen mélyről tisztítja meg a pórusokon keresztül.

Házi készítésű arclemosó:

Házi készítésű arclemosót készíthet egy teáskanál mangóhúsból és porrá zúzott mandulából. A keverékhez adjon egy evőkanál tejet, és készítsen belőle krémet. 20 perccel a felvitel után mossa le. Ez az arclemosó minden bőrtípusra jó.

Bőrhámlasztó:

A bőrhámlasztó elkészítéséhez keverjen össze ¼ meghámozott mangót, 2 kanál tejet, porrá őrölt mandulát és összetört zabot egy turmixgépben. Vigye fel az arcára és a nyakára a keveréket, hagyja fent 20 percig, majd langyos vízzel mossa le.

Jó az érzékeny bőrre:

Ha érzékeny bőre van, arcpakolást készíthet mangóhúsból, zablisztből, tejből és mézből. Hideg vízzel mosson arcot, majd óvatosan törölje szárazra az arcát és vigye fel rá a keveréket. 15 perc leteltével pedig mossa le hideg vízzel.